Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace

8. 1. 2010

 

 

                           Francie

1. Faktografické údaje

Hlavní město: Paříž

Rozloha: 547 030 km2

Počet obyvatel: 62 880 529

Hustota zalidnění: 111 obyvatel/km2

Prezident: Nicolas Sarkozy

2. Francie a její poloha

Francie je jedna z největších zemí v Evropě. Její hlavní město Paříž patří mezi důležité dopravní křižovatky. Další důležité uzly jsou Bordeaux, Lille, Lyon, Nice a Toulouse. Francie tvoří šestiúhelník (Francouzi se velice často zmiňují o Hexagonu) a sousedí se šesti státy: na jihozápadě se Španělskem, Itálií, Švýcarskem, Belgií, Lucemburskem a Německem. Paříž má 11,6 milionů obyvatel (všimněte si, že je to více, než má celá Česká republika dohromady!). Francie je rozdělena do 22 krajů (podle Napoleona) tzv. departements.

3. Historie Francie

První historicky doložené stopy lidského osídlení ve Francii pocházejí z doby kolem 2 milionů let před Kristem. Doba železná se spojuje hlavně s Galy, kteří do Francie přišli v prvním tisíciletí př. Kr. Zajímavým prehistorickým místem jsou megality v Carnaku (4500-4000 př. Kr.), které se pravděpodobně používaly v pohanským rituálům či sloužily jako pohřebiště (více informací v rubrice Cestopisy). Dalšími historickými prameny jsou například jeskynní malby v Lascaux pocházející z let 16 - 14 tisíciletí př. Kr. nebo nález lebky člověka kromaňonského steré přibližně 27 000 let.

Megality v Carnaku

Jeskynní malby v Lascaux

Francie byla dlouho obsazena Římany a za Julia Caesara byla připojena k Římské říši jako jedna z jejích provincií. Galský vůdce Vercingetorix udatně bojoval proti Caesarovi. Galsko-římské památky se nacházejí zejména v kraji Provence.

Po pádu Římské říše vládly francké dynastie Merovjeců a Karlovců. Byla to obtížná epocha. Rozvíjelo se zemědělství a vinařství. Stavěly se kláštery, které představoaly centra umělců a vzdělanců.

Ve 12. století se objevuje gotický sloh, pro který jsou typické vysoké katedrály s ostrými tvary. Je to období prosperity a rozvoje, vzdělanosti, křížových výprav.

V roce 1337 vyvolal spor o korunu mezi Anglií a Francií Stoletou válku. Tato válka trvala přesně 116 let včetně 40-ti leté pauzy. Známou postavou je nepochybně Jana z Arku, která podpořila francouzská vojska a ta nakonec vyhrála. Jana však byla vydána Angličanům a následně upálena jako čarodějnice.

Období renesance přináší do Francie zejména myšlenky a estetiku z Itálie. staví se četné hrady a zámky (např. zámky na Loiře).

Le Grand Siecle neboli Velké Století označuje konec náboženských válek, rozvíjí se kultura, píší se dramata (Moliere, Racine). V této době vládne jeden z nejvýznamnějších francouzských panovníků Ludvík XIV., přezdíván Král Slunce.

V roce 1789 probíhá Velká francouzská revoluce. Jednalo se o povstání a protest proti bohatsví církve, které hlásalo: "Volnost, rovnost a bratrství"

V letech 1800-1870 vládli ve Francii Napoleoni. Napoleon Bonaparte rozšířil říši. 

zdroj: wikipedia.org, Společník cestovatele FRANCIE

       

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky!

(Mára, 3. 11. 2013 14:44)

Je to super! Moc mi to pomohlo, díky! :)